Jeżeli naprawdę chcesz odpocząć, wybierz się do Ośrodka Wypoczynkowego w Łańsku na terenie gminy Stawiguda. Ma bardzo ciekawą historię.

Leśniczówka dla dygnitarzy
W 1952 roku wysłano do niego prezydenta Bolesława Bieruta, w celu zregenerowania zdrowia. Była to najpiękniejsza leśniczówka na Warmii, położona niedaleko Jeziora Łańskiego. Gdy prezydent wyzdrowiał, to jezioro i 100 ha lasów, pełnych zwierzyny łownej, otoczono bardzo wysokim płotem. Od tego czasu mogli tu bywać wyłącznie wysocy dygnitarze partyjni. Aby zapewnić im odpowiedni komfort wypoczywania, powstał basen oraz luksusowe apartamenty.

Obecnie ośrodek nadal jest pod opieką Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ale może tu wypocząć każdy. W ośrodku znajdują się sprzęt wodny, konie i rowery górskie. Na wielbicieli przyrody czekają jeziora pełne ryb, szczególnie szczupaków oraz lasy pełne grzybów.

Zabytkowy Kościół św. Jakuba
Natomiast w samej Stawigudzie warto zobaczyć zabytkowy Kościół św. Jakuba. Powstał w 1933 roku i został konsekrowany w 1934 roku przez biskupa warmińskiego Maksymiliana Kallera. Samodzielna parafia powstała tutaj dopiero w dniu 1 lipca 1989 roku, na mocy dekretu biskupa Edmunda Piszcza.

Kościół jest murowany, z dwuspadowym dachem i ceramiczną dachówką. Ma również wieżę z metalowym krzyżem. Choć jest bardzo skromny, warto zwrócić w nim uwagę na drewniany strop, krzyż, przywieziony z kaplicy św. Hubarta oraz białe figurki Matki Bożej Bolesnej i św. Jana Apostoła.